Skip to content

NForce Ethernet denetleyicisi ve driver sorunsalı

                  Geçenlerde fi tarihinde sahibi olduğum şuanda kullanmadığım ama hala çalışan AthlonXP işlemcili ve Nforce2 çipsetli makineye WinXP SP3 kurulumu yapmıştım. Eğer hala sizde Amd'nin efsanevi AthlonXP işlemcili ve Nforce cipsetli makinanız varsa  anakart üzerindeki ethernet özelliği ile ilgili baya probleminiz olacaktır.

             Malum olduğu üzere Nforce serisindeki ethernet denetliyicisi diğer anakartlardan farklı olarak Realtek gibi bir firmanın yongası değil SoC diye tabir edilen çipsete dahil edilmiş durumdadır.Buda beraberinde driver problemine neden olabiliyor.

                Kısaca çözümü nasıl bulduğumu söylemek gerekirse bu seri anakartların çok ilginç bir şekilde MAC adresini BIOS üstünden istediğimiz şekilde değiştirebiliyoruz.Nvidia sitesindeki hiç bir sürücü çalışmamasına rağmen bir kafadan salladığım bir MAC adresi sonrasında herhangi bir sürücü çalışmaya başladı.Bu yöntemde işe yaramazsa muhtemel BIOS güncellemelerinede bakabilirsiniz.

                Buna benzer bir şekilde daha önce WinXp Sp2 ve Nforce3 250GB ikilisinde çözümü bu adresteki driver içindeki ethernet kısmı ile sağlamıştım yani tüm driver kurmanıza gerek yok.

Trackbacks

No Trackbacks

Comments

Display comments as Linear | Threaded

No comments

Add Comment

Enclosing asterisks marks text as bold (*word*), underscore are made via _word_.
Standard emoticons like :-) and ;-) are converted to images.
E-Mail addresses will not be displayed and will only be used for E-Mail notifications.

To prevent automated Bots from commentspamming, please enter the string you see in the image below in the appropriate input box. Your comment will only be submitted if the strings match. Please ensure that your browser supports and accepts cookies, or your comment cannot be verified correctly.
CAPTCHA

Form options
Free Web Hosting